fbpx
Cigibo

Alışveriş Merkezleri Neden Yorar

11.02.2023
25
REKLAM ALANI
Alışveriş Merkezleri Neden Yorar

Özellikle metropol şehirlerde yaşıyorsak hepimizin sıklıkla gittiği alışveriş merkezlerinde aslında farkında olmadan bir düzenin ve oyunun içinde oluruz.  Orada her şey son derece ince hesaplarla projelendirilmiştir. Bu da biz ziyaretçileri sadece dolaşsak bile oldukça yorar.

Alışveriş Merkezlerindeki Hilelerin Amaçları Neler?

Alışveriş merkezlerinde asıl amaç bizi uzun süre burada tutmak, bir mağazadan diğer mağazaya giderken olabildiğince uzun süre dolaştırmak, çok fazla düşünmeden hızlı alışverişe teşvik etmektir. Kısacası “ne kadar uzun süre bu merkezde kalınırsa o kadar çok para harcanır” düşüncesiyle yapılmıştır.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Bu Hilelerden Bizi Yoranlar Neler?

Hilelerden belki en önemlisi pencere ve saat olmamasıdır. Bize tamamen zaman mevhumunu unutturmak için alışveriş merkezlerinde pencere ve saat olmaz. Bu bizim dışarıyla bağlantımızı direk kesmek ve ne kadar zaman geçirdiğimizi fark ettirmemek için yapılan bilinçli bir durumdur. Aynı şekilde aynı yönlere giden iki merdivenin iki ayrı uçta olması da bizi daha fazla dolaştırmak ve merkezde daha uzun süre tutmak için bu şekilde konumlandırılmıştır.

Alışveriş merkezlerindeki ışıklandırmalar da ziyaretçileri fazlasıyla yoran unsurlardan. Mağaza içleri, vitrinler ve merkezin içi son derece aydınlık tutulur. Bunun sebebi daha büyük, ferah ve gösterişli olmasını sağlamak. Ses seviyesi ve çalınan müziğin tarzı da insanların daha hızlı hareket etmesini sağlamak için yüksek ses ve hareketli müziklerden tercih edildiği için biz ziyaretçileri yorar. Hızlı müziklerde daha hızlı, çok fazla düşünmeden alışverişimizi yapar çıkarız. Yavaş müziklerde ise daha sakin, dolaşarak ve düşünerek alışveriş yaparız.

Alışveriş Merkezlerindeki Kokular İnsanı Nasıl Etkiler?

Alışveriş merkezlerindeki mobilya mağazalarında ferah kokular tercih edilir. Bu bizde “bu ürünü alırsam benim evim de ferah olur” algısı oluşmasına  yardımcı olur. Mağazalardaki aromalı ağır kokular, yemek katındaki yoğun yağ ve yemek kokusu da biz yorabilir. Çoğu insan kokulara karşı fazla hassastır. Bazı kokular iştah açar, bazıları baş ağrısı yapar, bazıları dinlendirir. Alışveriş merkezleri de bu detaylara göre kokular kullanır. Hatta bazı mağazaların kokuları o kadar yoğundur ki, o kokuyu ne zaman alsak aklımıza direk o mağaza gelir.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.