fbpx
Cigibo

Z Kuşağı Nedir?

11.02.2023
45
REKLAM ALANI
Z Kuşağı Nedir?

Z Kuşağı Nedir?

Son yıllarda çokça duyduğumuz kavramlar vardır bunlar X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağıdır. Aslında bu kuşaklar yıllara göre belirlenir. Örneğin, Z kuşağına milenyum çocukları denmektedir çünkü 21. yüzyılın ilk kuşağı Z kuşağıdır. z kuşağı nedir kısaca bahsedelim. Bazı kaynaklarda 1996 yılından itibaren belirtilmekle birlikte Z kuşağı aslında 2000 yılından günümüze kadar olan kuşaklardan söz etmektedir.

İnternet nesli, teknolojinin rahminde doğan ve zaten öyle anılan Z kuşağı için de kullanılabilir. Z kuşağı iyimser bir kuşaktır. Ancak çok iddialı oldukları söylenemez. Y kuşağından sonra ve Alfa kuşağından önce z kuşağı gelir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Z kuşağı çocuklarının ebeveynlerinin çoğu, X kuşağı ebeveynleridir. Dijital ortamda erken evrimleşen Z kuşağı teknoloji çağının kalbinde yer almaktadır. Akıllarda en çok sorulan soru ise z kuşağı hangi yıllar içinde doğan kişilere denir sorusudur.

Z Kuşağı

z kuşağı, 2000 yılından sonra doğan kuşağı ifade eden bir terimdir. Y kuşağından sonra gelen Z kuşağı, teknoloji kuşağı olarak da bilinmektedir. Teknolojiyle birlikte doğan Z kuşağı, küçük yaşlardan itibaren teknolojiyle iç içe büyümektedir.

Z Kuşağı Hangi Yılları Kapsar?

Oxford Sözlüğü, Z Kuşağını ”21. yüzyılın son yirmi yılında yetişkinliğe ulaşan nesil” olarak tanımlamaktadır. Oxford Learner’s Dictionaries, Z Kuşağını ”1990’ların sonundan 2010’ların başına kadar doğmuş insan grubu” olarak tanımlar.

Merriam-Webster Çevrimiçi Sözlüğü, Z Kuşağını ”1990’ların sonu ve 2000’lerin başında doğanlar” olarak tanımlamaktadır. Amerikan Psikoloji Derneği de Z kuşağını ”1997 doğumlu olanlardan itibaren kapsar” olarak tanımlamaktadır. Durum böyle olunca z kuşağı hangi yıllar sorusu kafaları karıştırmaktadır.

Z Kuşağı Özellikleri

Dijital çağda büyüyen ve elektroniğe diğer nesillere göre çok daha kolay erişen z kuşağı nedir ve nasıl dersek Z kuşağı şu özelliklere sahiptir:

– Genellikle dijital cihazlarda çok zaman geçiren Z kuşağı, ekranlara bakarak çok zaman harcar.
– Önceki kuşaklara göre daha düşük genç gebelik oranlarına sahiptir.
– Okul ödevleri ve çalışma koşulları hakkında endişelenme eğilimindedir.
– Z kuşağı, ergenlik döneminde depresyona ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına daha yatkındır.
– Dikkat eksikliği bozukluğu ya da konsantrasyon eksikliği gibi problemleri olabilmektedir.
– Z kuşağı, diğer kuşaklara göre daha özgür ve özel bireyler olarak kabul edilme içgüdüsüne sahiptir.

Hep Konuşulan Z Kuşağı Ne Demektir?

z kuşağı ne demek; Z kuşağının bir diğer özelliği de teknolojinin kullanımının onlar için çok kolay olmasıdır. Y kuşağı, teknolojinin ve sosyal medyanın patlamasına tanık olan ”dijital öncüler” olarak görülür.

Ancak Z kuşağı, bilgiye anında erişimin olduğu, sosyal medyanın daha yaygın hale geldiği ve teknolojik yeniliğin zirvede olduğu bir dünyada doğarlar. Bu teknolojik gelişmelerin Z kuşağı üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır.

Ne de olsa, tamamen dijital bir dünyada doğan ilk nesil sadece ”çok fazla çevrimiçi” olmaktan fazlasıdır. Artık dünya çapındaki tüketicilerin % 40’ını oluşturmaktadırlar. z kuşağı ne demek nasıl tanımlanır: Z kuşağı, 1997 ile 2012 yılları arasında doğanların olduğu kuşaktır.

Daha eski nesiller, interneti önce bilgi ve içerik alma yeri, sonra da bağlantı kurma yeri olarak görmektedir. Birçok eski X kuşağı ve Y kuşağı internet olmadan büyümüştür. Ancak sonra tüm hayatlarına internet yayılmıştır.

Aynı şey sosyal medya için de geçerlidir. Y kuşağı, Facebook’un kurulmasından önce yıllarını çevrimiçi geçirmiştir. Ancak Z Kuşağı üyeleri, sosyal medyanın ve çevrimiçi alışverişin olmadığı bir dünyada hiç yaşamamışlardır.

2023 Yılında Z Kuşağının Özellikleri

Yakın zamana kadar, Covid-19 pandemisinin patlak vermesi ve yayılmasıyla Z kuşağı, dünya çapında nesli belirleyen felaketten neredeyse kurtuluyordu. Önceki nesiller birçok küresel olay yaşamıştır. Y kuşağı ile şimdiki kuşak arasındaki en bariz fark, Y kuşağının büyük değişiklikleri daha iyi idare edebilmesidir.

Tüm toplum internete taşındığında, Z kuşağı sadece akıcı değil, aynı zamanda çok rahattılar. Pandemi devam ederken, Z kuşağı organize olmak, eğlendirmek ve başkalarının hayatlarına katılmak için internetin gücünü aktif olarak kullanabildiler.

Etik ve ahlaki açıdan ciddi bir nesil olmaktadır. Z kuşağı aktif, akıllı, tutumlu ve bir meydan okumaya hazırdırlar. Markaların dünyayla olan etkileşimlerini, dijital veya başka türlü, ciddiyet ve dürüstlükle kendileriyle konuşmasını istiyorlar.

Ekran, dijital sosyal ağ veya akıllı telefon olmadan dünyayı bilemezler. Böylece her zaman bağlantıda, çoklu görevde ve birden fazla ekrandalardır. Z kuşağının % 80’i en son teknolojiyi kullanmak ister ve % 52’si işverenlerin istediği teknoloji becerilerine sahip olduklarından emindirler.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.